Turforslag 3: Strøkne løyper ved Sebu-Røssjøen

Ta turen til Lenningen. Der finn du mange flotte løyper.
Les meir her:

Turforslag 2: Frå Leirin skiløyper kan du skue innover mot Torfinnstindane og Kalvehøgda

Skardåsen er turens høgaste punkt på 1071 m.o.h.
Les meir her

Turforslag 1: Frå Beitostølløypene har du flott utsikt mot Mugnetind

Ta turen til Beitostølen og opplev høgfjellet!
Les meir her

Kongen har reist, men vi dekker på perrongen med god mat av alle slag

Skriv ut E-post
Grønnsaker er både god og sunn mat.


torsdag 10. juni 2010 14:44, Ine Wigernæs

ARTIKKEL 1 fra MATdagen

Onsdag 9. juni var det mat på menyen i Valdres. Dagmøtet på Valdres vidaregående skule var spesielt for kjøkken og helsepersonell, der tema var ”hverdagens valg som skal være sunne, smakfulle og enkle”.

Elin Hansebråten, kjøkkensjef og kostøkonom på Beitostølen helsesportsenter. Foto: Ine Wigernæs
Elin Hansebråten, kjøkkensjef og kostøkonom på Beitostølen helsesportsenter. Foto: Ine Wigernæs
Samarbeidet mellom valdreskommunene og BAMA ga et spekket program med både lokale og tilreisende ernæringsfysiologer, kostøkonomer, kokker, kommuneadministrasjon og politikere. BAMA stilte med råvarer til en fantastisk flott, god, pen og næringsrik lunsj for alle de 52 frammøtte. Det var rom for dialog og spørsmål om alt fra politiske valg i kommunestyret til hverdagens valg på storkjøkkenet, og om egenskapene til spesifikke matvarer. Elin Hansebråthen som er kjøkkensjef og kostøkonom på Beitostølen helsesportsenter fremhevet det tverrfaglige nødvendige, men sjeldne samarbeidet mellom leger, sykepleiere og brukerne selv.

Folkemøte

På kvelden var det åpent folkemøte i kultursalen på Fagernes om motivasjon til endring: forfriskende og helsefremmende matgleder. 57 frammøtte fikk en svært variert presentasjon av mat.

Gunn Helene Arsky, ernæringsfysiolog fra BAMA. Foto: Ine Wigernæs
Gunn Helene Arsky, ernæringsfysiolog fra BAMA. Foto: Ine Wigernæs

Enkle valg

Ernæringsfysiolog fra BAMA, Gunn Helene Arsky, viste gode eksempler på at de enkle valgene i hverdagen kan gi store helsegevinster på sikt. Dette uten at du sulter og uten at det blir dyrere, men med bedre smak og flotte farger. Dagny Hovi fra Tonsåsen rehabilitering har sterk og god og lang erfaring fra Tonsåsen rehabilitering med bruk av mat som faktisk kan gjøre deg frisk fra sykdom. Line Holar Onstad er selvstendig næringsdrivende i etableringsfasen som kjøkkensjef på Onstadtunet. Ho fortalte om hverdagens utfordringer for lokale næringsdrivende – lokal mat, små barn og kunnskap og x’er og y’er som skal gå opp i et hverdagsregnskap.

Helsa viktigst - i teorien!

Tilslutt ble det et saluttforedrag om livsstilsendring av Ola Ebbesen. Vi fikk høre om tidsaksen fra før til nå, om stillesitting, enorme mengder med cola og smågodt og hvor lite vi faktisk bruker på å investere i det som vi aller mest ønsker oss når vi blir spurt: Helsa vår!

 

Valdres no:

<<  Februar 2012  >>
 må  ty  on  to  fr  la  su 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9
13141516171819
202126
272829    

Fredag 10. Februar

Footloose

Sosiale medier

Rådmann Bacher teller opp gavebordetSprintmester Jan Arild , Kåre t.v. , Inger Torunn t.h.Innspurt 60 meter

Opning av storhall i Etnedal.

Festivalar