Turforslag 3: Strøkne løyper ved Sebu-Røssjøen

Ta turen til Lenningen. Der finn du mange flotte løyper.
Les meir her:

Turforslag 2: Frå Leirin skiløyper kan du skue innover mot Torfinnstindane og Kalvehøgda

Skardåsen er turens høgaste punkt på 1071 m.o.h.
Les meir her

Turforslag 1: Frå Beitostølløypene har du flott utsikt mot Mugnetind

Ta turen til Beitostølen og opplev høgfjellet!
Les meir her

Bjørnen i kirken

Skriv ut E-post
Kom på museet mandag 6. september og hør om bjørnelabben i Ulneskyrkja og kirkens forhold til bjørnen. Foto: Nils Rogn


onsdag 01. september 2010 10:18,

Hedalen stavkirke har et bjørneskinn. Ulnes kirke har en bjørnelabb. Hvorfor er bjørneskinn omtalt i 25 norske kirker? Hva har egentlig bjørnen i en kirke å gjøre?

Seniorkonservator Jahn Børe Jahnsen ved Valdresmusea har forsket på dette i ledige stunder de siste tre årene. Nå kan det snart bli bok av dette. Bakgrunnen for fenomenet går langt tilbake i forhistorisk tid og til primitive folkeslag. Tradisjonene var sterke og lot seg ikke så lett utrydde av den kristne kirke. Derfor omformet kirken dette med bjørneskinn til eget bruk og tok dem i bruk som votivgave og gulvteppe. Bjørnelabber og bjørneklør derimot var forbundet med ren overtro og ble skjult under kirkegulvet. Bjørnefigurer måtte holdes på utsiden av kirken, slik bandt man ondemaktene.


Nordisk fenomen

Fenomenet bjørneskinn i kirken er langt mer utbredt i Sverige, samt i Finland og på Island. Kontakt med svenske forskere har gitt mange opplysninger. Her i Norge er det ingen som tidligere har forsket på ”bjørnen i kirken”. Slik er dette et nybrottsarbeid som innen historie, arkeologi og folkeminne.

Jahnsen kåserer

Mandag 6. september mellom klokka 11 og 12 kåserer seniorkonservator Jahn Børe Jahnsen om bjørneskinn i mellomalderkirker. Bjørneskinnet i Hedalskirken, bjørnelabben i  Ulneskyrkja, bjørnekloa i Mo kyrkjeruin, og ”kirkebjørner” ellers i Skandinavia.

Sted: Velkomstbygget på Valdres Folkemuseum
Inngang: Kroner 40,-. Gjelder også som billett til museumsområdet/utstillingene.

Måndagskåseri hausten 2010
4. oktober: ”Ein by blir til – kjøpsmannshistorie på Fagernes” v/ Ole Aastad Bråten
1. november: ”Gjenstandar frå magasinet”,  v/ Torill Thømt
6. desember: ”Jørn Hilme i 50 år”, v/ Ingar Ranheim

 

Valdres no:

<<  Februar 2012  >>
 må  ty  on  to  fr  la  su 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9
13141516171819
202126
272829    

Fredag 10. Februar

Footloose

Sosiale medier

Rådmann Bacher teller opp gavebordetSprintmester Jan Arild , Kåre t.v. , Inger Torunn t.h.Innspurt 60 meter

Opning av storhall i Etnedal.

Festivalar