Surt vêr
Vekas kulturminne (48) - Aurdalsbyen |
|
|
|
|
|
Da jeg kom til Valdres i 1975, tok det ikke lang tid før jeg etablerte meg i Aurdal. Igjennom samtaler og samvær med aurdalsbefolkningen fikk jeg informasjon om ”Aurdalsbyen” og dens fordums prakt og betydning.
Dette gjorde inntrykk på meg, og jeg har siden det, også etter at jeg flyttet til Fagernes, hatt et spesielt forhold til Aurdal. Aurdal har siden reformasjonen og fram til nyere tid vært det administrative senter i Valdres. Både prest, sorenskriver, lensmann og lege hadde sitt sete her. I dag er det bare prosten som holder stand. Av dette historiske faktum, var det en blanding av embetsfolk og vanlige folk som bodde der, og av den grunn ble det et spesielt og spennende miljø i Aurdalsbyen. Embetsfolk hadde med seg sine vaner, sin kunnskap og kultur. Når denne kulturen møtte husmannskulturen, oppsto det positive og negative spenninger. Alt dette gjorde Aurdalsbyen spesiell i valdressammenheng. Det oppsto et behov for å betjene reisende og turister, og Frydenlund skysstasjon var av de beste og mest besøkte i Valdres. Mange kjente kulturpersonligheter bodde her. Bjørnstjerne Bjørnson, Ivar Aasen, Hauk Aabel og Knut Hamsun, for å nevne noen. Frydenlund er i dag en nyvitalisert møteplass for både kulturopplevelser, private arrangementer og foreningsliv i Nord-Aurdal. Jeg har selv deltatt på mange tilstelninger i det gamle huset. Den spesielle stemningen huset og veggene gir deg , får du på kjøpet. Under bygging av Valdresbanen var det mange anleggsarbeidere som oppholdt seg i bygda. Noen av dem slo seg til her etter anlegget var ferdig. Om det var disse eller spenningen mellom borgerskapet og vanlige folk som var årsaken til at arbeiderbevegelsen tidlig fikk rotfeste i bygda, vet jeg ikke. Men, det er en kjensgjerning at Aurdal og Sørskogen arbeiderlag har vært en toneangivende organisasjon for arbeiderbevegelsen i Nord-Aurdal og Valdres. Den dag i dag er arbeiderlaget vitalt og oppegående, og framstår som en bastion i arbeiderbevegelsen i Nord-Aurdal. Historien om Aurdal er spennende, spesiell og ”bygdeurban” på sin egen måte. De som bor der er stolte på en positiv måte. Historiearven de har med seg, er kanskje forklaringen på det. |
| må | ty | on | to | fr | la | su |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||
| 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
| 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
| 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
| 27 | 28 | 29 |
Skrautvålsvegen 77, 2900 Fagernes.
Tlf. 61 35 94 50.
redaksjonen@valdres.no
Ansvarlig redaktør: Kjell Arne Berntsen.
Webredaktør: Nils Rogn.
Idé og konsept ved kommunikasjonsavdelingen i Valdres Natur- og Kulturpark. Webdesign og programmering Devant Digital Media.
Valdres Natur- og Kulturpark (VNK) har ikkje ansvar for innhald på eksterne nettsider som det blir lenka til.
Kopiering av materiale frå VNK Nett for bruk andre plassar er ikkje tillate utan avtale | © 2009 Valdres Natur- og Kulturpark