Mamelukk og Barokksolistene: «The Dancers’ Brew»
Om
Hilme året rundt er glade for å presentere denne produksjonen i samarbeid med Musikk i Innlandet. Med «våre eigne» folkedansar Silje Onstad Hålien (koreograf og kunstnarisk leiar), Anita Vika Langødegård, Brigitte Blomlie og Silje Risdal Liahagen i Mamelukk Dansekompani som saman med Baroksolistene skapar ein ei forrykande forestilling!
I oktober blir det endeleg Innlandet-premiere på The Dancers Brew, ein produksjon med to av Norges ledande ensemble innan sine felt, musikkensemblet Barokksolistene og Mamelukk dansekompani. Publikum kan forvente ei sprudlande blanding av musikalske krumspring og danserisk virtuositet. I «The Dancers’ Brew» blandast tidlegmusikk, folkemusikk og dans i ei magisk og lekande forestilling.
Gjensidig beundring – Nyskapende samarbeid
Då Barokksolistene og Mamelukk dansekompani møttest for et spontant samarbeid Den Ny Opera i Danmark sommaren 2023 fann dei umiddelbart tona. Boblande av gjensidig beundring og inspirasjon har dei no kokt saman eit heilt nytt samarbeidsprosjekt, “The Dancers’ Brew”, der drikkeviser og slåttestev virvlast opp, og musikarar og dansarar smelter saman i ei forestilling full av leik og nyskaping.
Ein fest for publikum
Både Barokksolistene og Mamelukk er kjend for sine energiske framføringar og nyskapande arrangemen, i tillegg til ein eineståande evne til å kommunisere med publikum. Med eit repertoar som spenner frå sarte melodiar frå barokken til pulserande dansemelodiar, lovar dei å skape ein stemning som får både hjarte og føter til å danse.
- I denne forestillinga ønskjer vi å skape ei fortelling rundt korleis musikken og dansen er knytt til sosiale samkome, i det daglege men også i samanheng med livets store hendingar. Samtidig er det viktig for oss at publikum tar del i konsertane, og skjønner at dette faktisk foregår her og no, seier Bjarte Eike, kunstnarisk leiar for Barokksolistene, og Silje Onstad Hålien, kunstnarisk leiar og koreograf for Mamelukk dansekompani.
“The Dancers’ Brew” hadde premiere på Riksscenen oktober 2024, og er vist både under Osafestivalen og Førdefestivalen. Produksjonen er coprodusert av Musikk i Innlandet og Riksscenen. The Dancers’ Brew vann Folkelarmprisen for beste produksjon i 2025.
Les mer om utoverene på Hilme året rundt
Billettbestilling
TripAdvisor
Åpningstider
| Fagernes Kulturhus (17 okt 2026) | ||
|---|---|---|
| Dag | Tider | |
| Lørdag | 19:00 | |







