Om
Denne turen går gjennom hjertet av Stølsvidda, den regionen med mest aktive støler i hele Nord-Europa og en av de mest naturskjønne områdene i Valdres. Dette er et fantastisk sykkelterreng, og turen leder høyt og fritt over platået og går gjennom flere idylliske stølslag med beitende dyr og sommerenger. Utsikten underveis er ikke mindre enn storslått.
Vanskelighetsgrad: middels, dagstur for familier
Distanse: 38 km
Høydeforskjell: ca. 598 m
Turbeskrivelse:
Fra Vaset, ta til venstre oppover mot Gomobu og fortsett opp på vidda. I Brattåsen-krysset, ta til høyre i retning Tyrisholt, et hyggelig stølslag i idylliske omrivelser. Her er det trivelig å stoppe og se dyrene på beite. Fortsett til Langestølen. På Langestølen, ta til høyre og følg skilting til Nøsen og derfra tilbake til Vaset.
Både på Langestølen og Nøsen er det mulig å få seg noe å drikke og spise underveis. Ved Rensenn er det en fin, langgrunn sandstrand.
Turen er familievennlig, men vurder distansen i forhold til de yngste syklistene.
Alternativ tur om Gauklie:
For en noe lengre runde (45 km / 663 høydemetre), hold rett fram mot Gauklie i Brattåsenkrysset. Turen over hjertet av Stølsvidda er lettsyklet og byr på vid utsikt. I likhet med Tyrisholt er Gauklie et meget idyllisk stølsområde som er sommerhjem for geiter og kuer, med tradisjonell støling og gårdsdrift. Etter Gauklie følger en bratt det i nedoverbakke, før man etter hvert kommer til Furuset-krysset. Her står det en Mjølkerampe / gapahuk som inviterer til en pause. Ta til høyre på Tisleivegen og følg denne til Langestølen og videre tilbake til Vaset som beskrevet oppe.